Helsingin Dante-seuran kutsusta Suomen Dante Alighieri -seurojen edustajat tapasivat Helsingissä, Hotelli Helkassa (Kokoushuone Koivu) 30.8.2019 klo 17 – 19.00. Puheenjohtajana toimi Sini Sovijärvi (Helsingin Dante) ja sihteerinä Virva Sointu (Helsingin Dante). Keskustelua jatkettiin  innostuneesti vielä yhteisellä illallisella ravintola Lasipalatsissa.

Suomen Dante-seurat tapasivat Helsingissä 30.8.2019 Hotelli Helkan Koivu-kabinetissa

Helsingin Dante-seuran puheenjohtaja Marja Härmänmaa esitteli kokouksen keskeisen aiheen: Helsingin saama Opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) avustus yhdistykselle ja sitä koskeva nykyinen tilanne. Jatkossa ministeriö avustaa vain kansallista toimintaa, mitä mikään paikallinen yhdistys ei yksin edusta. On siis luotava yhteistyömuotoja paikallisyhdistysten välille avustuksen saamiseksi jatkossa. Tällä tapaamisella haluttiin kartoittaa seurojen halukkuutta yhteisen hakemuksen laatimiseen, mikä tarkoittaa, että jokaisen yhdistyksen on toimitettava vuosikokouspaperit Helsingin Danten pj:lle Marja Härmänmaalle (ellei toisin sovita) yhteiseen hakemukseen, joka tulee tehdä lokakuussa.

Keskustelun pohjaksi tehtiin esittelykierros. Jokainen seura esitteli lyhyesti historiaansa, nykyisen toimintansa päälinjat ja tapahtumatyypit. Paikallisyhdistykset ovat varsin aktiivisia, vaikka jäsenmäärät niiden välillä vaihtelevat suurestikin. Seurat ovat kauttaaltaan ns. etabloituneita yhdistyksiä eli niillä on ikää jo useita vuosikymmeniä.  Oulun Dante juhli 50 toimintavuottaan v. 2017. Jyväskylän Dantella on meneillään 50-vuotisjuhlavuosi (2019). Vuonna 2020 Tampereen ja Kuopion Dante-seurat täyttävät kunnioitettavat 80, Kemin 40 ja  Haapajärven 25 vuotta. Turku juhlii 80 vuottaan v. 2021 ja Pori 20-vuotista taivaltaan v. 2022. Helsingin Dante perustettiin v. 1925 eli v. 2020 juhlitaan 95-vuotista yhdistystä.

Suomen Dante-seurojen edustajien kokous Helsingissä, Hotelli Helkassa 30.8.2019. Pj Sini Sovijärvi.

Dante-seurat ovat jo pitkään olleet hakeutumassa pois vanhakantaisesta, kapean korkeakulttuurisesta leimasta, joka osittain sulkee pois Italian monipuolisesta kulttuuriannista kiinnostunutta yleisöä. Yhteinen piirre on uusien toimintamuotojen etsiminen ja myös nuoren yleisön saavuttaminen. Seurojen tämän hetken toimintamuotoja ovat esim. omat italiankurssit tai italian kieleen liittyvä yhteistyö paikallisten oppilaitosten kanssa, elokuvakerhot, lukupiirit, luennot, ruoka- ja viini-illat, kokkauskurssit, ”Venetsialaiset”, ”Café Dante”, yhteiset Italian-matkat, oopperamatkat maakuntaoopperoihin, omatoiminen kirjasto, Ferragosto-piknik, yhteistoiminta muiden paikallisyhdistysten, kuten Ranska-yhdistysten kanssa, yhteistoiminta kirjastojen kanssa tapahtumien tai luentojen toteuttamisessa, jne. Ajatustenvaihto toiminnasta oli inspiroivaa ja moni saikin mainioita ideoita muiden seurojen toiminnasta.

Kun puhuttiin tulevaisuudesta, kaikki seurat ilmaisivat välittömän halukkuutensa kansalliseen yhteistyöhön avustuksen saamiseksi. Niinpä keskusteltiin laajasti tulevan yhteistyön muodoista.  Päädyttiin ajatukseen, että ainakin aluksi yksi yhteinen tapahtuma vuodessa riittäisi ja se olisi kiertävä. Muut Dante-seurat voisivat matkustaa yhteiseen tapahtumaan ja jäsenten matkakustannukset kattautuisivat avustuksesta.

Päätettiin perustaa ns. Rete dantesca eli Dante-seurojen verkosto yhteistyöelimeksi, jolle Opetus- ja kulttuuriministeriön avustusta voidaan jatkossa hakea. Yhteistä toimintaa mietitään seurojen hallituksissa, mutta myös työryhmässä, joka kokouksessa verkoston luomiseksi perustettiin rahoituksen hakemiseksi. Työryhmään ilmoittautuivat: Marja Härmänmaa (Helsinki), Sinikka Kiilavuori (Jyväskylä), Merja Pänkäläinen (Jyväskylä), Mona Nylund (Turku), Jenni Lehtonen (Turku), Eliisa Holstikko-Ojanen (Pori), Kari Tiirola (Haapajärvi) Timo Tikkala (Kemi), Kirsti Derome (Oulu) ja Tuija Solja (Tre).

Suomen Dante-seurat keskustelivat vasta perustetusta Rete dantescasta Helsingissä 30.8.2019 ravintola Lasipalatsissa

Kokoukseen osallistuivat Suomen Dante-seurojen hallituksista:

Kirsti Derome (pj Oulu), Mona Nylund (pj Turku), Jenni Lehtonen (varapj Turku), Merja Pänkäläinen (pj Jyväskylä), Sinikka Kiilavuori (Jyväskylä), Maria Haavisto (pj Pori), Risto Ojanen (varapj Pori), Eliisa Holstikko-Ojanen (siht Pori), Tuija Solja (pj Tampere), Kalle Mäkelä (varapj Tre), Kari Tiirola (pj Haapajärvi), Timo Tikkala (pj Kemi). Kuopion Dante-seura ei voinut lähettää edustajaa tapaamiseen, mutta on kiinnostunut seuraamaan mahdollisen yhteistyön kehittymistä. Tapaamisen yhteydessä kävi ilmi, että Kotkan Dante-seura on ilmeisimmin lopettanut toimintansa. Sekä Helsingin Dante-seuran hallituksesta: Marja Härmänmaa (pj), Johanna Vakkari (varapj), Antonella Perna (siht), Virva Sointu (rh), Marja-Leena Hänninen, Satu Laaksonen, Sini Sovijärvi sekä Roger Walentinsson, joka liittyi seuraan myöhemmin illallisella.

Toivokaamme uudelle verkostollemme innostusta ja menestystä! Kaikki dantelaiset haastetaan mukaan vilkkaaseen ja inspiroivaan ideointityöhön yhteisten tapahtumien toteuttamiseksi.

Sini Sovijärvi, Helsingin Dante-seuran hallituksen jäsen